0

929 - פרקי תנ"ך

ויקרא כו: במה אפשר להתנחם?

פרק כו ברובו אינו נעים לקריאה. החלקים החיוביים והמבטיחים שלו, שנזכה להם אם נלך בחוקות התורה, מתגמדים לעומת רצף הקללות הנוראות המאיים לרבוץ עלינו אם נבחר באפשרות האחרת. כמו בחוזי ברית מן המזרח הקדום, המעגנים את מחויבותו של שליט מקומי זעיר כלפי מלך האימפריה הגדול, גם כאן נאמנות מבטיחה הגנה ואילו בגידה תוביל לחורבן.

אך לקראת סופו של הפרק מתברר הבדל מהותי בין הבריתות המדיניות הרגילות ובין הברית הייחודית הזו שנכרתה בין עם לאלוהיו (למדתי על כך מעבודת המוסמך של ד"ר גילי קוגלר, שהוקדשה לעיון מעמיק בפרק שלפנינו). המבנה הדיכוטומי שבו ציות יוביל לשלום ולרווחה ואי-ציות יוביל לגלות ולמצוקה נשבר, ואיומי החורבן מתחלפים בנבואת נחמה: "וְאַף גַּם זֹאת בִּהְיוֹתָם בְּאֶרֶץ אֹיְבֵיהֶם לֹא מְאַסְתִּים וְלֹא גְעַלְתִּים לְכַלֹּתָם לְהָפֵר בְּרִיתִי אִתָּם כִּי אֲנִי ה' אֱלֹהֵיהֶם. וְזָכַרְתִּי לָהֶם בְּרִית רִאשֹׁנִים אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לְעֵינֵי הַגּוֹיִם לִהְיֹת לָהֶם לֵאלֹהִים אֲנִי ה'" (פסוקים מד-מה). בתום כל הזוועות יתברר כי הקשר בין ה' לעם ישראל אינו יכול להינתק, וכי הוא חשוב לאלוהים לא פחות משהוא חשוב לישראל.

האמונה המקראית הזו הוסיפה ללוות את העם היהודי ולנחם אותו בעתות צרה. דורות של יהודים לא חדלו לבטוח בנאמנותו של אלוהים, ובכך ביטאו הם את נאמנותם כלפיו. אהבתם של אלוהים וישראל אינה תלויה בדבר, ומשום כך אינה בטלה לעולם.

*

פורסם באתר 929

Facebook Comments

Leave a Reply

%d בלוגרים אהבו את זה: