בראשית כח: שני הסיפורים על יציאת יעקב

כנראה שהגזימו: אינטרנט רימון חוסם את אתר 929

רבים יודעים שיש שני סיפורי בריאה שיש ביניהם סתירות, כפילויות והבדלי סגנון. פחות אנשים יודעים שיש שני סיפורים על יציאת יעקב מבית הוריו. אלא שהסיפורים אינם מופיעים בזה אחר זה, כמו סיפורי הבריאה, אלא שזורים זה בזה.

הנה הסיפור המפורסם בקיצור: יעקב, האהוב על אמו, גונב את הברכה מעשיו, האהוב על אביו. עשיו מבקש להרוג את יעקב ואמם מבריחה אותו אל לבן אחיה המתגורר בחרן.

בסיפור המפורסם פחות, עשיו מתחתן עם שתי נשים חִתיות, למורת רוחם של אביו ואמו (כו, לד-לה). רבקה מבקשת מיצחק לדאוג לכך שהדבר לא יחזור על עצמו (כז, מו), ולכן יצחק קורא ליעקב, מברך אותו, ושולח אותו אל לבן אחי רבקה המתגורר בפדן ארם (כח, א-ה). עשיו מבין שאביו אינו מרוצה ממעשיו ולכן הולך גם הוא לחפש כלה מהמשפחה – מחלת, בתו של ישמעאל (כח, ו-ט).

שני הסיפורים הללו הם פרקים מתוך רומנים שונים. הסיפור המפורסם הוא חלק מספר בראשית כפי שאנו רגילים לחשוב עליו: רצף בלתי פוסק של מלחמות בין אחים, מקין והבל ועד יוסף ואחיו. הסיפור האחר הוא חלק מגרסה אחרת, הרבה פחות מסוכסכת, של סיפורי הבריאה והאבות.

בסיפור המפורסם יעקב בורח מאימת אחִיו, לאחר שרימה את אביו בעצת אמו. בסיפור האחר האב והאם פועלים במשותף, הבן הצעיר עושה כדבריהם, והבן הבכור מקשיב ומתקן את מעשיו. נדמה לי שאני יודע איזו משפחה אני מעדיף.

*

פורסם באתר 929
פורסם בקטגוריה 929 - פרקי תנ"ך, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.