במדבר כד: ומה אם אין נביא

"וַיַּרְא בִּלְעָם כִּי טוֹב בְּעֵינֵי ה' לְבָרֵךְ אֶת יִשְׂרָאֵל וְלֹא הָלַךְ כְּפַעַם בְּפַעַם לִקְרַאת נְחָשִׁים" (א).

מהם הנחשים הללו, שבלעם חדל ללכת לקראתם? אין מדובר על נָחָשׁ (במלרע) ערמומי הזוחל על גחונו אלא על נַחַשׁ (במלעיל), כלומר ניחוש. הניחוש הוא פרקטיקה מקובלת, שהמקרא מתנגד לה בכמה מקומות. מה שמאפיין את הניחוש הוא יזמה אנושית: האדם, באמצעים מעין מדעיים העומדים לרשותו, מבקש לפענח את סודות ההוויה. לעומת זאת, מה שמאפיין את הנבואה המקראית הוא יזמה אלוהית. הנביא אינו מגיד עתידות, וגם אין תפקידו לברך ולקלל; הנביא נקרא על ידי אלוהים – שלא ביזמתו, ולעתים בניגוד לרצונו – להביא את דבר אלוהים אל העם.

כך אמר בלעם עצמו בפרק הקודם: "כִּי לֹא נַחַשׁ בְּיַעֲקֹב וְלֹא קֶסֶם בְּיִשְׂרָאֵל; כָּעֵת יֵאָמֵר לְיַעֲקֹב וּלְיִשְׂרָאֵל מַה פָּעַל אֵל" (כג, כג) – עם ישראל אינו נזקק למנחשים ולקוסמים, כי האל מודיע לו את מעשיו באופן ישיר ומפורש. גם בספר דברים מנוגד הניחוש לנבואה: "כִּי הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אַתָּה יוֹרֵשׁ אוֹתָם – אֶל מְעֹנְנִים וְאֶל קֹסְמִים יִשְׁמָעוּ, וְאַתָּה – לֹא כֵן נָתַן לְךָ ה' אֱלֹהֶיךָ; נָבִיא מִקִּרְבְּךָ מֵאַחֶיךָ כָּמֹנִי יָקִים לְךָ ה' אֱלֹהֶיךָ" (יח, יד–טו).

לא בטוח שההתנגדות לניחוש מבוססת על ההנחה שהניחוש אינו יעיל. אדרבה, ישנם כתובים שמשתמעת מהם האמונה שפעולות אלה אכן מועילות. למשל הסיפור של שאול ובעלת האוב: "וַיִּשְׁאַל שָׁאוּל בַּה' וְלֹא עָנָהוּ ה', גַּם בַּחֲלֹמוֹת, גַּם בָּאוּרִים, גַּם בַּנְּבִיאִם. וַיֹּאמֶר שָׁאוּל לַעֲבָדָיו: בַּקְּשׁוּ לִי אֵשֶׁת בַּעֲלַת אוֹב וְאֵלְכָה אֵלֶיהָ וְאֶדְרְשָׁה בָּהּ" (שמואל א כח, ו–ז). כאשר האל מסתיר את פניו, לעתים לא נותרת בררה אלא להשתמש בשיטות האסורות של גילוי העתיד על ידי האדם. הסיפור על בעלת האוב מניח שפעולות הניחוש למיניהן הן אסורות, אך בשום אופן אינו טוען שאינן מועילות.

אדרבה, דווקא לנוכח הפיתוי להשתמש בטכניקות אנושיות של גילוי העתיד, שנתפסו כמועילות – התעורר הצורך לאסור זאת. האיסור נועד לכונן מערכת יחסים דיאלוגית עם אלוהים, שבה האדם אינו משתמש באלוהים או בעולם, אלא מתהלך בעולם לאורו של אלוהים.

*

פורסם באתר 929

פורסם בקטגוריה 929 - פרקי תנ"ך, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה 1 בנושא במדבר כד: ומה אם אין נביא

  1. מאת שמואל ט‏:

    אז האם המדע הוא בעצם סוג של נחש?…

סגור לתגובות.